Povinná a doporučená výbava vozidla

Patří k jízdě stejně jako třeba povinné ručení, za její nedodržení vás čeká pokuta a hlavně: každá její část se může na cestách velmi hodit.

Lékárnička (nová)

            Je často diskutovanou součástí. Ne snad kvůli své potřebnosti a užitečnosti, ty jsou neoddiskutovatelné. Problémem je její složení, které se na rok 2011 měnilo. Už teď ale slyšíme výrazné hlasy, které volají po další změně. Nejproblematičtější se zdá být resuscitační maska, která v je v rukou 99% laiků naprosto k ničemu. Dočkáme se už pro rok 2012 aktualizovaného složení? 

Rezervní kolo

            K defektu může dojít vlastně kdykoliv, proto patřilo náhradní kolo vždy k neodmyslitelné výbavě každého vozu. Doba však trochu poskočila, takže dnes existují i automobily, které se bez rezervy obejdou. Ty musejí být vybaveny pneumatikami, které se dají opravit speciálním sprejem (pak je tedy nutno vozit tento sprej). S rozmachem asistenčních služeb, „bezplatných“ odtahů a náhradních vozidel trochu svůj smysl postrádá, ale kolo zůstává jednou z mála věcí, které si šikovný člověk na svém vozu, napěchovaném elektronikou, dokáže opravit.

Klíč na šrouby u kol

            Bez něj by nám rezerva k ničemu nebyla, protože jsou kola pevně přidělána. Do stejné kategorie spadá i zvedák. Při jeho umisťování dejte pozor, ať tak učiníte na to správné místo na podvozku.

 Náhradní pojistky a světla

            Zde musíte mít od každé pojistky alespoň jednu náhradní a také náhradní světlo od každého druhu vnější signalizace. Posledními dvěma prvky v povinné výbavě jsou reflexní vesta a výstražný trojúhelník.

Kromě toho však existuje celá řada dalších věcí, které se vyplatí mít stále v automobilu. Bez diskuzí jde o destilovanou vodu, pracovní rukavice a zdroj světla na baterie. Destilovaná voda se hodí do chladiče i ostřikovačů, případně na omytí čehokoliv. Pracovní rukavice můžeme využít i mimo samotný vůz a nezaberou vůbec žádné místo, stejně jako svítilna (praktická je například čelovka). Dále se doporučuje:

  • hasicí přístroj
  • tažné lano
  • startovací kabely
  • měřič tlaku v pneumatikách 

Doklady

            Povinnosti řidičů se vztahují i k dokumentům, které musíme mít stále u sebe. Je to především řidičský průkaz, zelená karta (pojišťovna ho vystavuje jako doklad o tom, že máte řádně sjednané povinné ručení) a malý technický průkaz. Občanský průkaz povinný není, ale ten může být vyžadován vlastně kdykoliv, takže se jaksi předpokládá, že ho má u sebe i řidič.