Bezpečné a vhodné pneumatiky

Ač jsou pneumatiky pouze malou a relativně levnou součástí vozidla, jejich důležitost a fakt, že je třeba je často měnit a kupovat nové, z nich dělají potenciální riziko pro bezpečnost jízdy. Je třeba k nim přistupovat ne jako k ekonomickému zatížení, ale jako k tomu jedinému, co zajišťuje kontakt vašeho vozu se silnicí. Na vaše pneumatiky musí být spolehnutí.

V zimě zimní

            Největším nešvarem, který se zatím bohužel nedaří vymýtit, je používání letních pneumatik v zimě. To rozhodně NEDĚLEJTE. V okamžiku, kdy letní pneumatiku nasadíte do nízkých teplot, sněhu a náledí, jste vy i celé vaše okolí v bezprostředním ohrožení zdraví a života. Zároveň na tom můžete i trochu ušetřit, protože pojišťovny v tomto směru odměňují vaši důslednost slevou z pojistného. Můžete tak získat slušné jízdní vlastnosti (=bezpečnost) a nejlevnější povinné ručení. 

V létě letní

Chybou by bylo i používání zimních pneumatik v teplejších měsících, protože ty by se pak velmi rychle opotřebovávaly. Proto mějme vždy dvě sady pneumatik. Ta sada, která právě není na vozidle, by měla být někde pečlivě uschována, mimo dosah slunečních paprsků, vlhkosti a chemikálií.

Nikdy neznačkově

            Druhou nejhorší věcí, kterou můžete sobě a svému vozidlu provést, je používání levných pneumatik pochybného původu. Za prvé jde o velké riziko, protože je prokázáno, že tyto pneumatiky mají tragické jízdní vlastnosti. Za druhé ani neušetříte, protože je budete pravděpodobně měnit častěji, než kvalitní značkové pneu. A jakékoliv srovnání cen tu ani nemá smysl, jde doslova o život. 

V perfektním stavu

Důležitý je též stav, ve kterém se vaše pneumatiky nacházejí. Jde o díl, který docela rychle podléhá opotřebení, proto čas od času sledujme hloubku dezénu. Pro udržení pneumatik v dobrém stavu neprojíždějte výmoly, nenajíždějte na obrubníky, mějte pneu správně nafouknuté, nechte si seřídit geometrii a podobně.