Antiradary ano nebo ne

Antiradary si vybudovaly dvojí pověst, stejně jako samotné radary, proti kterým jsou namířeny. Jedna skupina lidí prohlašuje, že jde o právoplatnou obranu a dobrou prevenci. Druhá zase že je to podvod a skulinka pro piráty, kteří stejně budou jezdit vždy rychle.
Zdravý rozum napovídá, že má pravdu druhá skupina, ale rozhodně nemůžeme říct, že kdo má antiradar, je pirátem. Je to obdobné jako u pojištění pokut pro povinné ručení od pojišťovny Slavia. Tedy alespoň dokud se pohybujeme na úrovni pasivních antiradarů. O nich i o těch aktivních bude následující článek.

Pasivní neboli detektor

            Tento způsob ochrany před změřením je v České republice povolen. Jde o pouhou detekci radarů, která je řidiči oznámena. Ten, aby se vyhnul pokutě, musí zpomalit (pokud překračoval povolenou rychlost), radar ho následně normálně při průjezdu změří a nic se nestane. Je to jako, když vám z rádia sympatičtí řidiči radí, kde jsou policisté s radary schovaní. Odpůrci tohoto řešení mají sice pravdu, že jde stále o obcházení pravidel, ale rozhodně nejde o podvod, už kvůli faktu, že díky své řídkosti nejsou kontroly ani teď dostatečnou výstrahou pro lidi, kteří prostě rychle jezdit chtějí. 

Aktivní neboli rušička

            Tady se dostáváme do střetu se zákonem i zdravým rozumem. Tyto rušičky na laserové bázi dovolují rušit signál radaru. To znamená, že stále jedete jakou rychlostí si zamanete, pomalu trháte zvukovou bariéru a policista se jen nešťastně podívá na display, který mu oznámí, že váš vůz nemohl být zkontrolován. To je opravdový výsměch všem pravidlům, který není zákonem dovolen. Naopak je výrazně trestán. Tedy byl by, kdyby bylo možné toto jednání dokázat.

Naštěstí se to však v poslední době občas podaří, což je dobrá zpráva pro všechny slušné řidiče. Zdá se však, že policie bude vždy o krok pozadu. Každopádně je ale instalace rušičky radarů ve vozidle velmi riskantní a bezesporu z onoho člověka dělá skutečného piráta silnic.